"Puls Medycyny" 2016 nr 14 (14), s. 7.

Wysiłek może być lekiem nawet dla chorych na astmę i POChP

Tegoroczne Dni Spirometrii obchodzono pod hasłem „Włącz opcję aktywną”. Specjaliści przekonywali, że dzięki właściwie realizowanej aktywności fizycznej pacjenta można spowolnić rozwój POChP.

Dni Spirometrii, obchodzone w tym roku 12-17 września, są częścią wieloletniej kampanii Healthy Lungs for Life (Zdrowe płuca do życia). W ponad 240 placówkach w całej Polsce można było skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych i sprawdzić stan swoich płuc. Koordynatorem tych badań była Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. W tym roku organizatorzy akcji położyli nacisk na informowanie o znaczeniu aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom układu oddechowego oraz podtrzymywaniu dobrej kondycji, dzięki czemu można zahamować postęp choroby.

W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc siedzący tryb życia i rezygnacja z aktywności pogarszają ogólny stan chorego. Mała aktywność fizyczna prowadzi do częstszych ataków duszności, mniejszej tolerancji wysiłku, a w konsekwencji do częstszych hospitalizacji i gorszego rokowania. Jej zwiększenie i odpowiednie dostosowanie może natomiast spowolnić rozwój POChP. Brak ruchu powoduje też zwiększenienie ryzyka otyłości, która w przypadku przewlekłych chorób płuc stanowi groźne powikłanie, dodatkowo komplikujące życie pacjentowi. 

Jak w każdej chorobie, także w POChP zdarzają się jednak okresy zaostrzenia, gdy chory nie jest w stanie ćwiczyć i prowadzić aktywnego trybu życia. W czasie rekonwalescencji chory powinien być poddawany rehabilitacji, która wzmocni jego kondycję. „Każdy przy wsparciu swojego lekarza może znaleźć dla siebie odpowiedni poziom aktywności, taki, który będzie dla niego w pełni osiągalny i będzie miał dobroczynny wpływ na jego stan zdrowia — mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Alergię i POChP. — Ruch powinien stać się codziennym nawykiem, który wprowadzamy zastępując złe przyzwyczajenia dobrymi, np. wybierając schody zamiast windy czy rower zamiast samochodu”. 

Każdy człowiek, nawet chory na POChP, powinien przeznaczyć 30 minut dziennie na aktywność fizyczną o takim natężeniu, aby odczuć wyraźne przyspieszenie oddechu. Można ten czas podzielić na 10-minutowe bloki ćwiczeń wykonywanych w ciągu całego dnia. W przypadku osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego takie „treningi” mogą być skracane do kilku minut. „Wysiłek fizyczny dostosowany do stanu chorego jest jak lek dla chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jednak ponad połowa osób cierpiących na te choroby nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego tak ważna jest edukacja i dlatego takie znaczenie mają badania spirometryczne” — tłumaczy dr Dąbrowiecki. 

Badanie spirometryczne, które określa objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe, powinny wykonać przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które palą papierosy i mają duszność, kaszel, świsty przy oddychaniu lub są narażone na wdychanie dymów i pyłów z zanieczyszczonego powietrza. Badanie zalecane jest przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease, GOLD) i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc jako najbardziej obiektywne narzędzie oceny przepływu powietrza przez drogi oddechowe. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

2016-09-21

14 / 2016

2016-09-21

Zaloguj się

Felieton

Od redaktora: Co pana boli?

Zdrowie na Wiejskiej. Czy finansowanie budżetowe 
jest lepsze od składkowego?

Fakty

Leczenie to proces koordynowany

Wysiłek może być lekiem nawet dla chorych na astmę i POChP

Powstała nowa platforma telemedyczna

Krynickie dyskusje o zdrowiu 
w ujęciu gospodarczym

Szykują się generalne porządki 
na rynku suplementów diety

Zdrowie u progu rewolucji jakościowej

Kryzys chirurgii ogólnej wymaga poważnej dyskusji

Kobieta i mężczyzna 65+. Jak leczyć i pomagać

Z nadzieją na zmiany i obawą, by nie było gorzej

Klinika

Jak zahamować ból migrenowy

Bóle głowy u dzieci najczęściej mają charakter pierwotny

Rehabilitacja przy użyciu egzoszkieletu już dostępna dla osób z zaburzeniami chodu w Polsce

Zalecenia mówią nie tylko o zwalczaniu bólu, 
ale także objawów towarzyszących

Większa świadomość zagrożeń ze strony rotawirusów

Długo działające analogi insuliny dostępne bezpłatnie w programie 75+

W Polsce jest ok. 220 tys. 
chorych na rodzinną hipercholesterolemię

Wczesne rozpoznanie FH decyduje o powodzeniu terapii

Prawo

Zarobki zarządu będą zależeć od wielkości szpitala

Świadczenia poz także dla nieubezpieczonych

Wynagrodzenia minimalne personelu medycznego nie zastąpią podwyżek

Felieton

Ostrzej, ale bez skalpela. Grillowanie (dobra) chorego

Czas na onkologię

Czy stać nas na refundację nowoczesnych leków?

Kongres ASCO 2016 wskazał obszary postępu w onkologii

Początek nowej drogi do terapii celowanych raka piersi i jajnika

Po chorobie nowotworowej częsta jest transformacja psychiczna

Wszystkim chorym najbardziej potrzeba nadziei