"Puls Medycyny" 2016 nr 13 (13), s. 31.

Koordynowana opieka 
nad pacjentami po zawale serca

„W Polsce brakuje nowoczesnego systemu opieki nad pacjentami po zawale serca. To jedna z głównych przyczyn dużej śmiertelności wśród tych chorych. Przyczynia się także do zwiększania kosztów opieki zdrowotnej” — mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK. Dlatego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowały stanowisko dotyczące opieki koordynowanej po zawale serca.

 W Polsce tylko 23 proc. pacjentów po zawale serca bierze udział w rehabilitacji kardiologicznej, a oczekiwanie na jej rozpoczęcie wynosi średnio aż 52 dni. Do tego pacjenci mają problem z dostępem do kardiologa: jedynie co czwarty jest konsultowany przez specjalistę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zawale. Wielu chorych ma również utrudniony dostęp do koniecznych, ratujących życie zabiegów kardiologicznych. 

PTK i AOTMiT proponują, by system opieki koordynowanej obejmował pierwsze 12 miesięcy po wypisaniu ze szpitala i składał się z czterech modułów: specjalistycznej opieki kardiologicznej, kompleksowej rehabilitacji i edukacji kardiologicznej, zabiegów kardiologii interwencyjnej oraz elektroterapii. Płatnik miałby podpisywać umowy na prowadzenie opieki koordynowanej wyłącznie z podmiotami (lub konsorcjami podmiotów) dysponującymi takimi zasobami, które pozwalałyby na realizację świadczeń w zakresie wszystkich czterech modułów. Za koordynację realizacji poszczególnych modułów miałaby być odpowiedzialna instytucja podpisująca kontrakt na opiekę po zawale serca. 

„Wprowadzenie proponowanych rozwiązań pozwoli na znaczące zmniejszenie nierówności w dostępie do nowoczesnych procedur kardiologicznych między poszczególnymi regionami. Zwiększy też dostęp do specjalistycznej opieki kardiologicznej i przyspieszy wykonywanie niezbędnych inwazyjnych procedur kardiologicznych” — uważa prof. Piotr Hoffman, prezes PTK. 

Jedną z istotnych cech tego systemu jest kontrola jakości opieki medycznej poprzez wymóg sprawozdawania przez podmioty podpisujące umowy z płatnikiem częstości uzyskiwania kryteriów mających największy wpływ na rokowanie po zawale serca. Dzięki temu płatnik będzie mógł w prosty i szybki sposób analizować efektywność wydawanych pieniędzy. Wśród sugerowanych wskaźników eksperci wymienili m.in.: kontrolę głównych czynników ryzyka miażdżycy, odsetek pacjentów biorących udział w rehabilitacji, odsetek pacjentów poddawanych kolejnym zabiegom kardiologicznym, a także ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca. 

„Proponowany model jest nowoczesnym, spójnym, możliwym do wdrożenia w całym kraju systemem organizacji i realizacji opieki kardiologicznej po zawale serca” — podsumowuje prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

2016-09-07

13 / 2016

2016-09-07

Zaloguj się

Felieton

Nastała złota jesień [od redaktora]

Zdrowie na Wiejskiej. Bez wytchnienia do grudnia

Fakty

Rewolucję 75+ czas zacząć

Trudna interoperacyjność systemów informacyjnych

Planowana reforma psychiatrii kładzie nacisk na leczenie środowiskowe

Jedno opakowanie leku przeciwkaszlowego z opioidami aptekarz wyda bez recepty

Standardy światowe powinny znaleźć odbicie w ustawie transplantacyjnej

Dyżur za dyżurem, 
aż do śmierci

Dialog dla zdrowia

Szczepienia są jedną z najskuteczniejszych metod dbania o zdrowie populacji

Fakty

Możliwość rozszerzenia wskazań 
w refundacji leków

Niepewne losy szpitali jednego dnia

Czy grozi nam fala nowych 
chorób cywilizacyjnych?

Wywiad

NRL ma zastrzeżenia do sposobu wdrażania Kodeksu przejrzystości

Potrzebna debata 
o współpracy lekarzy 
z branżą farmaceutyczną

Klinika

Chcemy popularyzować trychologię w Polsce

Udana replantacja powłok mózgu i twarzoczaszki

Krioterapia ogólnoustrojowa sprawdzoną metodą leczenia

Prawo

O zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej zadecydują 
bliscy zmarłego

Strajk nie może naruszać praw pacjentów

Praca

Ekstremalne podróże i wielkie fascynacje profesora Jacka Jassema

Felieton

Lekarze umierają stojąc [Ostrzej, ale bez skalpela 
Marek Stankiewicz]

Kardiologia

Nowoczesne obrazowanie serca i naczyń coraz dostępniejsze w Polsce

Refundacja 
preparatów złożonych to dobra inwestycja

Nowe wytyczne prewencji CVD

Jak zoptymalizować farmakoterapię w niewydolności serca

Który diuretyk pętlowy daje więcej korzyści klinicznych

Fakty i mity 
o migotaniu przedsionków

Koordynowana opieka 
nad pacjentami po zawale serca