"Puls Medycyny" 2016 nr 13 (13), s. 6.

Planowana reforma psychiatrii kładzie nacisk na leczenie środowiskowe

W ciągu ostatnich miesięcy eksperci ochrony zdrowia — lekarze, doradcy oraz samorządowcy — pracowali nad zmianami, które należy wprowadzić w psychiatrii. Założenia planowanej reformy Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić jeszcze w tym roku. Na przełomie roku ma ruszyć pilotaż.

Zmiany nie będą całkowitym novum dla sektora ochrony zdrowia. Ma powstać sieć Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), którą zapowiadał już poprzedni rząd. W niektórych miejscach rzeczywiście takie ośrodki powstały, jednak większość z planowanych pozostała tylko na papierze.

Stawka kapitacyjna 
przez pośrednika

Według ekspertów, którzy pracowali nad propozycjami zmian, w psychiatrii, podobnie jak jest w podstawowej opiece zdrowotnej, pojawi się stawka kapitacyjna, czyli stała, roczna kwota na pacjenta. Wstępne propozycje określają ją na poziomie około 60 zł. Pieniądze nie popłyną jednak, jak obecnie, oddzielnie do szpitali i przychodni, lecz ich finansowym pośrednikiem będą CZP. „To one będą dystrybutorem funduszy, np. do szpitali, co jest lepszym rozwiązaniem. W końcu placówki leczące chorych wiedzą lepiej od urzędnika w Narodowym Funduszu Zdrowia, jakie są potrzeby pacjentów” — uważa prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W praktyce będzie to oznaczało, że szpitale psychiatryczne nie będą same podpisywały umów z NFZ. Wysokość ich wpływów będzie uzależniona od liczby pacjentów, przesyłanych przez CZP.

Ośrodki bliżej pacjenta

Centra to ośrodki, które zapewnią przede wszystkim opiekę środowiskową — w domu pacjenta, w przychodni czy na niewielkich oddziałach zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania pacjenta. Osoby ciężej chore będą kierowane albo na oddział psychiatryczny lokalnego szpitalnego wielospecjalistycznego albo najbliższego szpitala psychiatrycznego, z którym wcześniej CZP podpiszą umowę. W leczenie psychiatryczne pacjentów mają być bardziej zaangażowani również lekarze rodzinni. „W tym zakresie centra będą współpracować z pielęgniarkami środowiskowymi, które mają odwiedzać pacjentów w ich domach” — informuje dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dzisiaj żaden z ekspertów nie ma informacji, kto będzie właścicielem CZP i kto będzie za nie odpowiadał. Wiele wskazuje jednak na to, że ta kwestia pozostanie otwarta. „Znajdą się organizacje pozarządowe, jednostki publiczne podlegające samorządom czy ośrodki niepubliczne, czyli wszystkie podmioty, które już teraz prowadzą tego typu placówki. Przepisy powinny umożliwiać tworzenie konsorcjów” — uważa Marek Balicki, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie.

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich przypuszczalnie to samorządy zostaną zmuszone do otwierania centrów. „Między innymi ze względu na to, że już dzisiaj zarządzają szpitalami, które mają doświadczenie w leczeniu psychiatrycznym” — uważa Marek Wójcik. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

2016-09-07

13 / 2016

2016-09-07

Zaloguj się

Felieton

Nastała złota jesień [od redaktora]

Zdrowie na Wiejskiej. Bez wytchnienia do grudnia

Fakty

Rewolucję 75+ czas zacząć

Trudna interoperacyjność systemów informacyjnych

Planowana reforma psychiatrii kładzie nacisk na leczenie środowiskowe

Jedno opakowanie leku przeciwkaszlowego z opioidami aptekarz wyda bez recepty

Standardy światowe powinny znaleźć odbicie w ustawie transplantacyjnej

Dyżur za dyżurem, 
aż do śmierci

Dialog dla zdrowia

Szczepienia są jedną z najskuteczniejszych metod dbania o zdrowie populacji

Fakty

Możliwość rozszerzenia wskazań 
w refundacji leków

Niepewne losy szpitali jednego dnia

Czy grozi nam fala nowych 
chorób cywilizacyjnych?

Wywiad

NRL ma zastrzeżenia do sposobu wdrażania Kodeksu przejrzystości

Potrzebna debata 
o współpracy lekarzy 
z branżą farmaceutyczną

Klinika

Chcemy popularyzować trychologię w Polsce

Udana replantacja powłok mózgu i twarzoczaszki

Krioterapia ogólnoustrojowa sprawdzoną metodą leczenia

Prawo

O zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej zadecydują 
bliscy zmarłego

Strajk nie może naruszać praw pacjentów

Praca

Ekstremalne podróże i wielkie fascynacje profesora Jacka Jassema

Felieton

Lekarze umierają stojąc [Ostrzej, ale bez skalpela 
Marek Stankiewicz]

Kardiologia

Nowoczesne obrazowanie serca i naczyń coraz dostępniejsze w Polsce

Refundacja 
preparatów złożonych to dobra inwestycja

Nowe wytyczne prewencji CVD

Jak zoptymalizować farmakoterapię w niewydolności serca

Który diuretyk pętlowy daje więcej korzyści klinicznych

Fakty i mity 
o migotaniu przedsionków

Koordynowana opieka 
nad pacjentami po zawale serca