"Puls Medycyny" 2016 nr 8 (8), s. 30.

Studenci medycyny 
chcą pomagać w Nepalu

Jest ich kilkunastu — studentów i studentek medycyny, których poza nauką na tym samym kierunku połączyła chęć zrobienia czegoś dla innych. „Szansa dla Nepalu” to studencki projekt, który powstał z potrzeby serca.

 

Projekt zrodził się w wakacje 2015 roku. Powstał w głowie Karola Cadelskiego, którego pasją, poza medycyną, są podróże. Wielbiciel kultury Wschodu, zakochany w Indiach i Nepalu, przyszły chirurg zamierza swoje umiejętności wykorzystać w ekstremalnych warunkach. Ale już dziś podróżuje zawsze z celem pomocy tym, których odwiedza. Pracowity i zorganizowany, doskonały — jak mówią — koordynator tego studenckiego projektu.

Kraj po trzęsieniu ziemi

Podróżując po Nepalu, Karol Cadelski nawiązał współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami tam działającymi, m.in. z Nepal Medical College, Kathmandu University, Our Attempt Towards Help, Medicins du Monde, Snow Lion Fundation, Srongsten Bhrikuti Boarding High School. Przyszły lekarz oszacował i udokumentował poziom zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Nepalu — odwiedził stolicę i inne miasta, a także tereny wiejskie. 

Karol Cadelski oglądał ośrodki zdrowia zlokalizowane w górach i poznał obowiązujące tam standardy medyczne. Przeprowadził też wiele rozmów z lokalną ludnością, zbierając dane dotyczące ich stanu zdrowia i potrzeb. Zaznajomił się również z miejscowymi zwyczajami i kulturą. Już wyjeżdżając wiedział, że tam wróci — nie sam i nie z pustymi rękami.

Brak sprzętu, leków, 
rąk do pracy

„Szansa dla Nepalu” jest inicjatywą wywodzącą się ze środowiska studentów medycyny Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, do których dołączyli studenci z innych polskich uczelni medycznych (Poznań, Warszawa).

„Jako studenci ostatnich lat kierunku lekarskiego chcemy pojechać do Nepalu i wesprzeć tamtejszą społeczność w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się po trzęsieniu ziemi w 2015 roku — mówi Monika Serkowska, studentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. — Obecnie w wiosce Piskar pracuje jeden pielęgniarz po dwuletnim szkoleniu, któremu podlega 5 tysięcy pacjentów. Amanraj Pariyar przyjmuje w namiocie, brakuje mu leków, sprzętu, a także rąk do pracy, a że Piskar leży poza szlakiem turystycznym, to efektywna pomoc jeszcze tam nie dotarła”.

Znając trudności, z którymi borykają się mieszkańcy, studenci postawili sobie za cel dostarczenie podstawowego sprzętu medycznego, opatrunków, leków oraz potrzebnego wyposażenia do zniszczonego ośrodka zdrowia. Zamierzają także wesprzeć w codziennych czynnościach medycznych jedynego pracownika ośrodka zdrowia w Piskar. 

Praca misyjna też potrzebuje wsparcia

Studenci chcą również przeprowadzić szkolenia dla dzieci oraz dorosłych mieszkańców Piskar i okolic. W ramach edukacji medycznej i prozdrowotnej będą mówić o pierwszej pomocy, profilaktyce HIV/AIDS, o najczęstszych chorobach, zdrowiu reprodukcyjnym.

„Jesteśmy pewni, że nasze działania, doświadczenia wpłyną na to, że w przyszłości będziemy lepszymi lekarzami — mówi Monika Serkowska. — Opieramy się wyłącznie na pomocy sponsorów oraz własnej pracy wolontariackiej, dlatego staramy się o wsparcie materialne, ale też medialne. Ponieważ do wyjazdu pozostało nam niewiele czasu, dlatego bardzo prosimy o wsparcie. Wszelkie informacje są na stronie http://www.nepal2016.com/wspieraj-nas/ i na Facebooku. Za każdy gest będziemy bardzo wdzięczni”.

Studencki projekt zdobył uznanie, patronat i wsparcie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz prorektora ds. Collegium Medicum UMK prof. dr. hab. Jana Styczyńskiego. Projekt współorganizuje, odpowiadając jednocześnie za stronę formalno-księgową, Fundacja Wiatrak. (MAJ)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

2016-05-04

8 / 2016

2016-05-04

Zaloguj się

Felieton

Bez dymu [od redaktora]

Czas wyłożyć ustawy na stół [Zdrowie na Wiejskiej]

Fakty

Ortopedia: najdłuższe kolejki po sprawność

Nieświadomi niewydolności serca

Zmiany w majowej refundacji

Czy jednorodne grupy pacjentów odejdą w niebyt?

Do utworzenia sieci 
Breast Units potrzeba 
zmian organizacyjnych

Lepszy sprzęt medyczny z dopłatą pacjenta

Jak funkcjonuje w szkole dziecko chore na cukrzycę

Świat Medycyny

Oczy dzieci potrzebują więcej dziennego światła

Dokumentacja życia płodowego przyda się nie tylko położnikom

Laryngologia

Większość zapaleń gardła to nie angina

Infekcja czy alergia 
— jak rozróżnić katar

Co da ulgę pacjentowi z zapaleniem zatok

Transplantologia

Potrzeba więcej serca dla czekających na serce

Keratoplastyka ratunkiem na ślepotę rogówkową

Mechaniczne wspomaganie krążenia nie jest wolne od powikłań

Anestezjolog ma szczególnie odpowiedzialną rolę

Klinika

W anafilaksji najważniejsza jest szybkość udzielenia pomocy

W ośrodku referencyjnym tylko postępowanie według EBM

Zaburzenia immunologiczne jako przyczyna niepłodności

W radiologii liczy się zasada optymalizacji

Prawo

NSA potwierdził prawo pacjentów do oryginałów dokumentacji

Zobowiązani do współdziałania 
przy poszukiwaniu osób zaginionych

Czy Polska podpisze Konwencję Medicrime?

Praca

Studenci medycyny 
chcą pomagać w Nepalu

Zadowolony pacjent 
nie ma na co się skarżyć

Felieton

Skazani na wieczysty duet [Ostrzej, ale bez skalpela]